Kültür Mantarı ya da Solucan Gübresi; Sizce Hangisi Mantıklı

Modern dönemde girişimciler artık kendi iş kollarını yaratmak konusunda oldukça avantajlılar; çünkü seçenek oldukça fazla. Son dönemde sık sık karşılaştığımız iki iş fikrine dair ufak bir inceleme yaptık ve sizin de düşüncelerinizi şekillendirmenizde ipuçları vereceğiz. Bu anlamda solucan gübresi mi yoksa kültür mantarı mı daha avantajlı bir iş kolu, gelin beraber tartışalım.

Kültür Mantarı Yetiştirmek

Kültür mantarı yetiştirmek için kültür mantarı tohumu ile başlamak üzere ranzalar, klima, nemlendirici, gübre gibi materyalleri satın almanız gerekiyor ve en az 25 metrekarelik bir alana ihtiyacınız oluyor. Gerekli şartları iyi bir şekilde sapladığınızda kültür mantarından kısa sürede kazanç elde etmeye başlar ve kazandığınızı da işe yatırarak, işinizi büyütebilirsiniz. Bu işi 100 metrekarelik bir alanda yapacağınız zaman maliyetiniz 40 bin TL’yi bulabiliyor. Bu ilk değerlendirmemiz; sırada solucan gübresi var. 100 bin TL maliyetle bir tesis kurduğunuzda 2 yıl sonunda aylık 25-30 bin TL arasında dönemsel olarak değişen bir gelir elde edebiliyorsunuz.

Solucan Gübresi Üretmek

Genel anlamda solucan gübresi üretim tesisi kurmak için başlangıçta 10 bin adet Kaliforniya solucanı, 1 tonluk bir varil ve solucan mamasına ihtiyacınız var. Eğer yaşadığınız şehrin iklim şartları uyumlu ve solucanları koruyabileceğiniz bir ortam varsa bu durumda hiçbir alan yatırımı yapmanız da gerekmiyor. Üstelik klima, nemlendirici gibi elektrik tüketen ve amortismanı olan araçlara da ihtiyaç kalmıyor. 150 bin TL masraf ile kurulan bir tesis ile 2 yıl içinde ayda 30 bin TL kadar kazanmak mümkün.

Kıyası size bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s